Tehnikamaja ilmajaam:

Vaata ilmainfot

Professor Ülo Niinemetsast saab ajakirja Oecologia peatoimetaja

Foto: Eesti Maaülikooli fotokogu
Professor Ülo Niinemets

Eesti kõige kõrgemini hinnatud teadlasest, Eesti Maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia professorist Ülo Niinemetsast saab 1. augustil maineka teadusajakirja Oecologia peatoimetaja taimede ökofüsioloogia, ökosüsteemide ökoloogia, globaalmuutuste ökoloogia teemadel.

Oecologia on traditsiooniline laia spektriga ökoloogia teadusajakiri, mille esimene number ilmus juba 1968. aasta aprillis. See on ka oma valdkonna üks tuntumaid ja enim tsiteeritud teadusajakirju (37 755 tsiteeringut 2021. aastal).

Professor Niinemets ütles, et ta on alati vaadanud Oecologiale alt üles ja kasutanud oma teadustöös paljusid ajakirjas ilmunud artikleid. „Kui olin 1991. aastal esimest korda bakatudengina Saksamaal Bayreuthi Ülikoolis, oli Oecologia ökofüsioloogiarubriigi peatoimetajaks legendaarne Bayreuthi ülikooli professor Ernst-Detlef Schulze. Hiljem viis elu mind kokku teistegi erakordselt väljapaistvate peatoimetajatega – nimetaksin näiteks professoreid Otto Lange, Christian Körner ja Russ Monson,“ ütles Niinemets.

Ometi ei ole ta varem mõelnud peatoimetaja rollile, kuigi on juba aastast 2013 Oecologia toimetuskollegiumi liige, osaledes niimoodi ajakirjas avaldavate teadustööde hindamisel. Ühena kuuest peatoimetajast aga hakkab Niinemets nüüd suunama kogu ajakirjas ilmuva ökofüsioloogia ja globaalmuutuste ökoloogia valdkondade käekäiku.

Niinemets kirjeldab, kuidas otsus kandideerida ajakirja peatoimetajaks sündis tal mõnevõrra ootamatutes oludes. „Sain teate Oecologia peatoimetaja koha avanemisest selle aasta märtsis, kui olin just oma lennust maha jäänud ning ööpäeva „lõksus“ Johannesburgi lennujaama transiittsoonis. Olin parasjagu teel Namiibiasse mõõtma unikaalse Welwitschia taimi. Tavaoludes oleksin selle meili ilmselt tähelepanuta jätnud, ent nüüd tekkis ootamatult vaba ajaaken. Olin kõhkvel: maailmanimega peatoimetajad on lati väga kõrgele tõstnud, kas ma vean välja? Samas olin just uuesti lugenud endise peatoimetaja Schulze Oecologias ilmunud klassikalisi artikleid Welwitschia ja teiste kõrbetaimede mõõtmistest Namiibias. Mul oli tunne, et kui see pole saatuse sõrm, siis mis üldse on? Kirjutasin motivatsioonikirja ja saatsin selle vahetult enne Walvis Bay lennule minemist Oecologia kirjastajale.

Ajakirja Oecologia toimetuse koosseisuga saab tutvuda ajakirja väljaandva Springeri teaduskirjastuse kodulehel.

Teadusportaal Research.com paigutas professor Ülo Niinemets oma teadusliku tegevusega kogu maailma taimeteaduse ja agronoomia valdkonna teadlaste hulgas sel aastal ülikõrgele 18. kohale. See on kaugelt kõige kõrgem positsioon, milleni ükski Eesti teadlane jõudnud on.

Lisateave:

Ülo Niinemets
Eesti Maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia professor
5345 7189
ylo.niinemets@emu.ee