14. novembril tuleb Eesti Maaülikoolis kaitsmisele doktoritöö, mis keskendub sinialadele.
Himansu Sekhar Mishra kaitsmisele tulevast doktoritööst “An integrated evaluation of blue space design interventions for health and well-being" ("Disainisekkumiste integreeritud hindamine sinialadel tervise ja heaolu edendamiseks") selgub, et sinialade mitmekesiste mõjude hindamiseks on vaja kindlaid ja usaldusväärseid mõõdikuid.
Vaatamata ainulaadsete puhke- ja meeleliste kogemuste pakkumisele on sinialad sageli alakasutatud ja alahinnatud ning ka vähem uuritud võrreldes rohealadega. Doktoritöö olulisteks aspektideks on multidistsiplinaarne lähenemine ja ulatuslik kirjandusülevaade ning sinialade keskkonnahindamise tööriista BEAT (BlueHealth Environmental Assessment Tool) väljatöötamine.
Väitekirjas on hinnatud sinialade ruumisekkumiste mõju kasutajate esinemissagedusele, juurdepääsetavusele, kaasavusele, mitmekesisusele ning kohaliku kogukonna üldisele tervisele ja heaolule. Doktoritöö oluline aspekt on "linna akupunktuuri" rakendamine Ühendkuningriigi Teats Hillis, kaasates kogukonda projekti rakendamisse.
Projektis kasutati kohahindamist (2017-2018) ja sekkumisstrateegiat, esmalt tõendite pakkumisel väikesemõõtmelise sekkumise kooskujundamiseks kohalikule kogukonnale ja hiljem sekkumise mõju hindamisel. See lähenemisviis tõi esile väikesemahuliste ruumisekkumiste tõhususe ja vajaduse kompleksete hindamismeetodite järele.
Doktoritöös on kasutusele võetud metoodilisi täiustusi, käsitledes tööriistu nagu BlueHealthi käitumiskaardistuse tööriista (BBAT) ja BlueHealthi kogukonna tasandi uuringut (BCLS). Need vahendid näitasid, kuidas sinialade ruumisekkumiste tõenduspõhine disain omab eeliseid traditsiooniliste kujundamistavade ees, muutes need paindlikumaks erinevate sinialade hindamise, disaini ja haldamise vajaduste jaoks.
Kogukonna ja sidusrühmade kaasamine oli võtmetähtsusega, kuna Teats Hilli projekt tõi välja sotsiaalsete ürituste abil kohalike elanike kaasamise eeliseid siniala ruumisekkumiste läbiviimisel. Selline kaasav lähenemisviis tagas kooskõla kogukonna vajaduste ja keskkonnaväärtustega, soodustades sidusrühmade seas omanditunnet ja asjakohasust.
Doktoritöö rõhutab, et väikesemahulised sekkumised ja kogukonna kaasamine on rahvatervise hüvede saavutamisel olulised. Töö tõstab esile keskkonnahindamise keerukust ning vajadust kindlate ja usaldusväärsete mõõdikute järele, mis võimaldaks hinnata sinialade mitmekesiseid mõjusid ja pakub välja planeerijatele mõeldud tööriistakomplekti.
Väitekirja sisuks olevad uuringud on andnud metoodilise ja empiirilise panuse BlueHealth projekti, edendades teadmisi sinialadest ja nende võimalikest kasudest ning toetades nende lõimimist linnaplaneerimisse ja rahvatervise strateegiatesse.
Himansu Sekhar Mishra kaitseb filosoofiadoktori väitekirja 14. novembril kell 10 F. R. Kreutzwaldi 5 ruumis D239. Doktoritöö juhendajad on professor Simon Bell ja professor Mart Külvik ning oponent professor Catharine Ward Thompson (University of Edinburgh). Dissertatsiooniga saab tutvuda Eesti Maaülikooli digitaalarhiivis EMU DSpace.