Tehnikamaja ilmajaam:

Vaata ilmainfot

Teadlased näevad integreeritud põllumajanduses lahendust toimetulekuks globaalsete ohtudega toidutootmises

Foto: Eesti Maaülikool

Paar nädalat tagasi mainekas teadusajakirjas Plant Stress ilmunud 76 teadlase ning 50 Euroopa teadusasutuse koostöös valminud uuring toob välja suurimad globaalsed ohud põllumajandusele ja põllukultuuride paljunemisele, samuti võimalused nende ohtude vältimiseks või tagajärgede leevendamiseks. Teadusartikli esimeseks autoriks on Eesti Maaülikooli teadlane Collins Agho ning kaasautoriks taimekasvatuse ja taimebioloogia professor Ülo Niinemets.

Kuna inimeste arv planeedil Maa järjest suureneb, on põllumajandusel ja toidutootmisel kanda väga oluline roll. Samas on kliimamuutused toonud põllumeestele kaasa uued mured. Äsja ilmunud teadusartiklis näevad teadlased lahendust integreeritud põllumajanduses, mis lähtub erinevate valdkondade seostamisest ehk terviklikust lähenemisviisist, et leida kliimakindlad põllukultuurid.

Nii on näiteks toiduga kindlustatuse jaoks ülioluline suurendada taimede paljunemisvõime stressikindlust, et toitu saaks kasvatada ka äärmuslikes tingimustes. Stressi taluvate põllukultuuride aretamist kiirendavad kaasaegsed aretusmeetodid ja genoomika. Äärmuslikus kliimas tagavad saagi agrotehnoloogiad ja täiustatud tehnilised tugisüsteemid ning suurandmed, AI ja oomika võimaldavad teha integreeritud analüüse vastupidavate põllukultuuride välja selgitamiseks ja aretamiseks. Seega tuleb kliimakindla põllumajanduse suunas liikumiseks lõimida väga erinevaid teadusvaldkondi.

“Eesti jaoks on tähtis olla selles protsessis osaline ja panustada oma teadlaskonna ja teadmistega Euroopa taimekasvatuse arengutesse,“ ütles professor Ülo Niinemets. „Ka meie kliima on muutumises, see mõju on juba meie põldudel näha. Põllukultuuride aretustöö koos teiste teadlastega üle Euroopa ja üle maailma aitab kaasa sellele, et toit meie laual ei lõppeks. Koostööst neid uuringuid eest vedava RECROP algatusega tõuseb kindlasti kasu ka Eesti Maaülikooli juhitavale teaduse tippkeskusele AgroCropFuture,“ lisas Niinemets.

Algatusega RECROP liitunud teadlased ja eksperdid otsivad lahendusi kliimamuutustest tulenevatele probleemidele põllukultuuride kasvatamisel ja nende vastupidavuse tagamisel. Uuringute keskmes on põllukultuuride paljunemist mõjutavate asjaolude lahtimõtestamine ja kestlike strateegiate väljatöötamine saagikuse suurendamiseks muutuvates kliimaoludes. Algatust RECROP https://www.recrop-cost.com/ toetab Euroopa teadus- ja tehnoloogiaalane koostöö programm.

Tutvu artikliga siin: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667064X24003579

 

Lisainfo:

Ülo Niinemets 

Eesti Maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetooli professor 

7313140

ylo.niinemets@emu.ee