Tehnikamaja ilmajaam:

Vaata ilmainfot

Doktoritöö aitab paremini hinnata lammaste heaolu

Foto: Pexels
Lambad

9. jaanauril tuleb Eesti Maaülikoolis kaitsmisele doktoritöö, mis keskendub lammastele. 

Giovanni Marcone kaitsmisele tulevast doktoritööst "Comparative welfare evaluation of sheep production systems" ("Lammaste heaolu võrdlev hindamine erinevates pidamissüsteemides)" selgub, et lammastel peaks karjamaal olema  juurdepääs varjule. 

Loomade heaolu loomakasvatuses on oluline nii loomadele, laiemale üldsusele kui ka loomakasvatuse jätkusuutlikkusele. Lammaste heaolu hindamise viise on välja töötatud arvukalt, kuid sageli on need keerulised, aeganõudvad ega pruugi sobida erinevate lammaste pidamisviiside, erinevate lambatõugude ja erinevate kliimatingimuste jaoks.

Käesolevas doktoritöös vaadeldakse mõningaid lambakasvatuse heaoluprobleeme, sh ilmastikuoludega seotud küsimusi ning töötatakse välja ja testitakse lammaste heaolu hindamise lihtsustatud süsteemi, mis oleks usaldusväärne, hõlpsasti kasutatav ja konkreetsele probleemile keskenduv.

Lambad eelistavad viibida õues ka Eesti jahedatel talvedel. Seega peaksime võimaldama lammastel ka talvel õues viibida. Isegi Põhja-Euroopa suhteliselt jahedatel suvedel võivad lambad kannatada kuumastressi all. Kui lambad on soojadel päevadel karjamaal, otsivad nad päikesepaiste eest varju.

Kui neil ei ole varjumisvõimalust, kannatavad lambad suurema tõenäosusega kuumuse käes. Seega peaksime tagama, et lammastel oleks karjamaal juurdepääs varjule. Kuumastressi hindamiseks määrati lammastel hingeldusskoor. Seda on lihtne määrata ja selle võiks lisada lammaste heaolu hindamise protokollidesse.

Uuriti erinevate lammaste heaolunäitajate olulisust erinevate huvirühmade suhtumisele heaolu mõjutavatesse teguritesse. Farmerid pidasid kõige olulisemaks heaolunäitajaks lammaste toitumust (lahjunud lambad), laiem avalikkus aga longete esinemist lammastel. Naissoost vastajad pidasid heaoluküsimusi olulisemaks.

Töötati välja teadlaste ja farmerite poolt välja pakutud näitajate alusel lihtsustatud lammaste heaolu hindamise protokoll, mida on praktiline ja lihtne kasutada. Seda võiksid kasutada lammaste heaolu hindajad, aga ka loomaomanikud, et ise hõlpsasti oma lammaste heaolu kontrollida.

Giovanni Marcone kaitseb filosoofiadoktori väitekirja 9. jaanauril kell 12.15  F. R. Kreutzwaldi 62 ruumis A201. Doktoritöö juhendajad on professor David Arney ja lektor Peep Piirsalu ning oponent dr Marianna Norring (University of Helsinki, Soome). Dissertatsiooniga saab tutvuda Eesti Maaülikooli digitaalarhiivis EMU DSpace.