Kompuutertomograafia labor

 

 
Kontakt:
Tõnu Leemet
Tel.: +372 5665 9869
​e-mail: tomography@emu.ee
Postiaadress:
Biomajandustehnoloogiate õppetool
Metsanduse ja inseneeria instituut
Eesti Maaülikool
Fr. R. Kreutzwaldi 56, 51006 Tartu
Inimesed:
Tõnu Leemet, PhD, 
digitaalsete tootmistehnoloogiate vanemlektor
Mailis Zimmermann, MSc, doktorant, operaator
Indrek Virro, MSc, operaator
 
Projekti nimi: Nutika tootmise tuumiktaristu (Smart Industry Centre (SmartIC))
Projekti number: 2014-2020.4.01.16-0183)
Meede: Riikliku tähtsusega teaduse infrastruktuuri toetamine teekaardi alusel
Projekti kogueelarve: 1 977 511,00 eurot (sh mitte-abikõlblik käibemaks)
Projekti abikõlblik eelarve: 1 679 129,48 eurot (ilma käibemaksuta)
Toetus: 1595 173,00 eurot.
Taotleja: Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) https://www.ttu.ee/smartic
Partner: Eesti Maaülikool (EMÜ)
Projekti periood: 01.01.2017-31.12.2018

Eesti Maaülikooli Tehnikainstituudi juures asuv kompuutertomograafia labor avati ametlikult 9ndal Novembril 2017 aastal. Labori varustusse kuulub Saksa firma YXLON International GmbH toodetud tööstuslik röntgen - kompuutertomofraafia skänner, YXLON FF35 CT. Süsteemis on kaks erineva võimusega röntgentoru: 190kV ja 225kV. Selline konfiguratsioon võimaldab seadet rakendada laiemas katsekehade spektris ja erinevalt soovitud täpsustel. Andmete analüüsiks ja esitamiseks on kasutada programmipaketi VG Studio täisversioon.

Käesolevalt on CT-labori kasutamise fookusvaldkonnaks üldisemalt tehnika ja inseneeria. Ühe konkreetsema teemana võib mainida projekti järgselt planeeritavat arendustööd kihtlisandustehnoloogiate ehk 3D printimise teemadel. Kindlasti on röntgen-kopuutertomograafia võimaluste kasutamisest huvitatud erinevad valanditega tegelevad ettevõtted, organisatsioonid. Olgu selleks siis plastvalu või metall-valu, teadaolevalt puudus senini Eestis võimalus detaile nö. täielikult läbivalgustada, veendumaks valandi struktuuri kvaliteedis ja detaili geomeetria valmistamistäpsuses. Lisaks liikumatutele kehadele on võimalik vaadelda, kontrollida mehhanismide või alam-mehhanismide dünaamikat reaalses tööolukorras, ilma et selleks tuleks koostu lahti võtta või mingil muul viisil modifitseerida. Huvitava asjaoluna võib mainida, et kompuutertomograafia üheks levinud kasutusvaldkonnaks on haruldaste ajalooliste esemete, luude jne. objektide digitaalne arhiveerimine. Need on mõned näited, sisulisi kasutuspiiranguid süsteemile ei ole, kuniks on vajadus näha mis toimub toote, detaili, objekti sees, tasub tõsiselt kaaluda tomograafia võimalusi.

​Seadme prioriteetne kasutusvaldkond on teadus- ja arendustöö. See ei tähenda, et ettevõtetel ei oleks võimalust vajadusel soovitavat teenust osta. Teenuse osutamiseks on fikseeritud konkreetne suhteline määr seadme kogu kasutusajast.

Arendustegevus

 

Täpsemalt SIIN.

Teenused