Miks on liikumine kasulik?

Miks on liikumine kasulik?

Istumise kestvus suureneb koos tehnoloogilise ja ühiskondliku arenguga. Eurobaromeetri tulemused 32 Euroopa Liidu riigis näitasid, et vastupidiselt ootustele satuvad sagedamini istumise lõksu haritumad inimesed, arenenum ühiskond, nooremad ja mehed1.

Mida rohkem päevas istutakse, seda halvemad on tervisenäitajad. Pikaajaline istumine kahjustab lülisammast, surub kokku kõhu- ja rindkere elundid. Aeglustunud verevool vähendab rasvade põletamist, kudede üldist hapnikuvahetust ja taastumist ning vaimset suutlikkust. Samuti suureneb pikaajalisel istumisel südame-veresoonkonna haiguste, trombide, diabeedi, rasvumise ja varajase suremuse risk1.

Selle asemel, et tööpäeva jooksul sagedamini ja kergemate koormustega liikuda, lähevad inimesed pärast tööd treeningutele, et siis saab vähese liikumise probleemist lahti. See on vale – tegelikult teeb päev otsa istuja endale trennis pigem liiga. Mida sagedamini päeva jooksul liikuda, seda parem2. Täiskasvanud inimestele soovitatakse nädalas mõõduka intensiivsusega koormust kokku vähemalt 150 minutit. Kas Sina liigud selle soovituse poole? Kas Sa oled teadlik Tehnikamaja terviserajast, kuivõrd Sa oled seda kasutanud ja millised on Sinu ettepanekud terviseraja atraktiivsema ks muutmisel?

Palun anna oma vastused vaid kaheksale küsimusele!

1Bennie JA, Chau JY, van der Ploeg HP, et al. The prevalence and correlates of sitting in European adults - a comparison of 32
  Eurobarometer-participating countries. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 2013, 10:107:
  http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1479-5868-10-107.pdf
2Port, K. Ühe Minuti Loeng: Istumine tapab.
  http://novaator.err.ee/v/uhe_minuti_loeng/353b2fe4-01f8-4fd9-8d6c-bf38d8c60739/uhe-minuti-loeng-istumine-tapab

   Autor: dots. Eda Merisalu, eda.merisalu@emu.ee