Uudised

TalveAkadeemia 2011: Elurikkus on vajalik ja inspireeriv

„Kuidas me teame, et elurikkus on madal, kui me ei tea, kui palju on kokku erinevaid liike“? Sellise küsimuse püstitas TalveAkadeemia 2011 konverentsi avaesineja TTÜ geoloogia instituudi teadur Olle Hints. „Meie, eestlased, võime olla uhked siinse elurikkuse üle, sest meie looduses on palju erinevaid liike“, ütles Olle Hints oma ettekande lõpetuseks. 

Märtsikuu esimesel nädalavahetusel toimus juba üheksas tudengitekonverents TalveAkadeemia. Seekord siis Pühajärvel, kus luubi alla võeti bioloogiline mitmekesisus läbi erinevate valdkondade.

Elurikkus on teema, mis puudutab meid kõiki igapäevaselt. „Me ei sõltu mitte ainult omamaistest liikidest vaid oleme osa globaalsetest seostest. Ühises ringis koos juhendaja Silvia Lotmaniga (Eestimaa Looduse Fond) tõime välja veel põnevaid fakte erinevate liikide raviomaduste kohta. Üks huvitav selgunud fakt oli see, et meie apteekides on saadaval juukseid tugevdav ravim, mille üks oluline koostisaine on vaala platsenta. Päris üllatav ja ootamatu, kas pole“, kommenteeris TA 2011 korraldaja Silja Kana grupitööd „Mitmekesisus on kasulik“.

Kuidas on elurikkus seotud kunstiga? Arheobotaanik Ülle Sillasoo on uurinud, milliseid taimi on kujutatud keskaegsetel maalidel. Üldiselt on tegemist taimedega, mis on hästi ära tuntavad, näiteks maikelluke ja metsmaasikas. Ümbritsev elurikkus ei ole inspireerinud ainult maalikunstnikke, vaid ka insenere ja tootedisainereid, kes matkivad loodust. Tegemist on bioinspiratsiooniga.

Konverentsil astusid üles ka TalveAkadeemia säästva arengu teemalise tudengite teadusartiklite konkursi parimate tööde autorid. I astme võitja ja publiku lemmiku auhinna pälvis Victor Alari (TTÜ), kelle uurimus teema on lainetusenergia potentsiaal Eestis. II astme parim töö oli esitatud Jaan Niitsoo (TTÜ) poolt, kes kirjutas artikli teemal „Kompaktluminofoorlampide kasutuselevõtu mõju elektrivõrgule“.

TalveAkadeemia 2011 konverentsi ettekannete videosalvestused on peagi vaadatavad TalveAkadeemia veebis www.talveakadeemia.ee. Samuti on TA ajakiri leitav erinevatest raamatukogudest. Konkursil osalenud artiklitest koostatakse kogumik, mis peatselt on kättesaadav kõigi Eesti suuremate kõrgkoolide raamatukogudest.

TalveAkadeemia toetajad on Keskkonnainvesteeringute Keskus, Haridus- ja Teadusministeerium, Edelaraudtee, Pühajärve Puhkekeskus, Loodusajakiri, PetronePrint, Rahva Raamat, Aura, Koplimäe, Taarapõllu talu, Meira, Värska, Keskkonnaagentuur Prope Mare.

TalveAkadeemiat korraldavad alates 2003.aastast Eesti Maaülikooli, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Ülikooli tudengid ja tudengiseltsid.

 

Lisainformatsioon:

Evelin Aavik
TalveAkadeemia 2011 projektijuht
evelin@talveakadeemia.ee
+372 51 186 143

Maris Plado
TalveAkadeemia 2011 sisujuht
pladomaris@hotmail.com
+372 55 544 287