Uudised

Eesti Maaülikooli aasta teoks kuulutati esimese transgeense kloonvasika projekt

Täna, 8. novembril toimunud Eesti Maaülikooli akadeemilisel aktusel kuulutati maaülikooli 2013. aasta teoks Eesti Maaülikooli, Tartu Ülikooli ja Reproduktiivmeditsiini Tehnoloogiate Arenduskeskuse teadlaste koostööprojekt, mille eesmärgiks on kloonimise tehnoloogia väljatöötamine biotehnoloogiliste ravimite saamiseks transgeensetelt veistelt. Aktusel anti üle ka teaduse populariseerimise preemiad, rakendusteaduse auhind, maaülikooli teenetemedalid ning nimetati aasta vilistlased. 

„Maaülikooli aasta tegu peaks olema suurim tegu, millega ülikoolis aasta jooksul on hakkama saadud, ent kui tõsisemalt mõelda, on selle aasta tegu üldse väikseim, mis meil maaülikoolis on tehtud,“ sõnas auhinna üleandmisel Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen. „Transgeense kloonvasika projekt on nihutanud meie teadmiste piiri edasi teadmatuse suunas ning lisaks sellele, et projektiga oli seotud suur hulk inimesi alates teadlastest ning lõpetades vasika hooldajatega, elas sellele kaasa kogu vabariik.“ Rektor tunnustas projekti eestvedajaid (maaülikooli teadusprorektor Ülle Jaakma, maaülikooli professor Sulev Kõks ning Tartu Ülikooli professor Andres Salumets) ning tänas neid, et nad viisid maaülikooli maailmakaardile. Samas avaldas rektor lootust, et tulevikus saab kõrgkool rääkida juba uutest edusammudest transgeneesi valdkonnas.  

Eesti Maaülikooli teenetemedali said veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi vanemspetsialist Kadri Soidra, veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi vanemteadur emeriitprofessor Jaan Praks ning metsandus- ja maaehitusinstituudi kauaaegne lektor Külliki Kiviste.

Esmakordselt anti akadeemilisel aktusel üle Eesti Maaülikooli rakendusteaduse auhind, mille pälvis projekt „Kudjape prügila ümberkujundamine vaba aja veetmise keskuseks“. Projekti vastutav täitja oli Mait Kriipsalu, põhitäitjateks Kaja Orupõld, Toomas Tamm ja Valdo Kuusemets.

Välja anti kaks Eesti Maaülikooli teaduse populariseerimise I preemiat: emeriitprofessor Anne Luik pälvis selle jätkusuutliku eluviisi laialdase propageerimise eest ning limnoloogiakeskuse vanemteadur Arvo Tuvikene veekogude toksikoloogia ja kalade füsioloogiaga seotud teadustulemuste laialdase tutvustamise eest. II preemia sai mükoloogia osakonna peaspetsialist Kuulo Kalamees laialdase mükoloogia-alase tutvustustöö eest ning III preemia Polli Aiandusuuringute Keskuse vanemteadur Asta-Virve Libek, teadur Heljo Jänes, teadur Kersti Kahu ja vanemteadur Ave Kikas aiandusalaste trükiste seeria eest.

Akadeemilisel aktusel nimetati ka aasta vilistlased Juhan Särgava ja Ahto Vili.