Uudised

Luikede rännuteel olev tiibvarjur on jõudnud Eestisse

20. oktoobril jõudis Eestisse väikeluikede rändeteel tiibvarjuga lendav inglanna Sacha Dench, kellega on päev hiljem võimalik kohtuda Tartus Raekoja platsil.

Eesti Maaülikooli peaspetsialist Leho Luigujõe sõnul ületas Sacha Dench ennelõunal Luhamaal piiripunkti. Tema saabumise puhul korraldavad Eesti Maaülikool ja Eesti Ornitoloogiaühing Tartus Raekoja platsil kokkusaamise Sacha Denchi ja tema meeskonnaga. „Esialgse plaani järgi oleks Sacha pidanud Eestisse jõudma umbes nädalapäevad varem, ent ta vigastas end ning pidi veidi kosuma. Samuti võttis aega tema tiibvarju ümberehitamine – selleks, et vigasaanud põlvele veidigi vähem koormust anda.“ Dench maandub 21. oktoobri hommikul Tartus Raadi lennuväljal, kust seejärel liigutakse Raekoja platsi. Kell 12 on võimalik tiibvarjuri ja tema meeskonnaga ka kohtuda.

Eestis plaanib Dench kohtuda kohalike kogukondadega ning rääkida väikeluikede kaitsest. Eestis liigub ta marsruudil Luhamaa-Tartu-Põltsamaa-Türi-Rapla-Haeska-Lihula-Pärnu-Häädemeeste-Ikla.

Projekti Flight of the Swans raames lendab inglanna Sacha Dench tiibvarjuga mööda väikeluikede 7500 km pikkust rändeteed nende Venemaa pesitsusalalt talvituskohta Inglismaale, et juhtida tähelepanu selle kauni linnuliigi olukorrale ja kaitse vajadusele. Väikeluige arvukus on viimase kahekümne aastaga ligi poole võrra vähenenud, meilt läbirändava alamliigi populatsioon on praegu umbes 18000 isendit.

Dench alustas oma lendu 19. septembril Petsora jõe deltast, oma teekonnal teeb ta koos tugimeekonnaga peatusi riikides, kus on väikeluikedele olulised peatusalad.

Flight of the Swans Eesti üritusi toetavad ja löövad kaasa: Eesti Maaülikool, Eesti Ornitoloogiaühing, Tartu Loodusmaja, Keskkonnaamet, Eesti Tiibvarjuspordi Liit, Silberauto, Kollamaa puhkemaja, Tuulingu puhkemaja.

Ekspeditsiooni kohta lähemalt: www.flightoftheswans.org

Tutvustav videolõik: https://www.dropbox.com/s/xksxk5jyndgzjg4/Flight%20of%20the%20Swans%20-%20SD%20Final%20-%20Estonian%20Subtitles%20V3.m4v?dl=0

Pildid ja video: https://www.dropbox.com/sh/86389004ectqpat/AAClxgZeUqq23PONwh6gZzd0a?dl=0

Eesti üritused: http://www.eoy.ee/