Uudised

Doktoritöös uuriti osoonikahjustuste tekkimist taimedel

Lavendli lehepinnal olevad erinevat tüüpi näärmekarvad.

Shuai Li kaitses Eesti Maaülikoolis oma filosoofiadoktori väitekirja teemal „Taimelehtede lenduvühendite emissiooni induktsioon osooni ja metüül jasmonaadi mõjul. Induction of volatile organic compound emissions form leaves upon ozone and methyl jasmonate (MeJA) treatments”. Töös uuriti osoonikahjustuste tekkimist taimedel.  

Osoon on oluline keskkonnamürk, mille kontsentratsioon maalähedases atmosfääris tõuseb sõltuvana globaalsetest muutustest. Taimede puhul on oluline tõik, et liikumatuse tõttu käivitavad need rakkude kaitsmiseks rea kohastumuslikke biokeemilisi reaktsioone. „Shuai Li uuriski doktoritöös taimede tundlikkust osoonile erinevates olulistes põllumajandustaimedes, nagu kõrvits, kurk, lavendel, rosmariin jt,“ rääkis maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetooli dotsent Tiina Tosens. Tema sõnul oli üks olulisemaid avastusi, et taimede epidermises olevad näärmekarvad eritavad osooni neutraliseerivaid ühendeid ning seega on karvasemad lehed osoonile tunduvalt vastupidavamad. Uue huvitava uurimisküsimusena kerkis seevastu esile, kas tulevikus, mil osooni kontsentratsioon maalähedases atmosfääris on tõusuteel, hakkavad taimed enda kaitsmiseks investeerima enam süsinikku karvaste lehtede ehitamiseks.

Doktoritöö juhendaja on prof Ülo Niinemets ning oponent dr Silvano Fares (Research Centre for Forestry and Wood, Italy).

Dissertatsiooniga saab tutvuda EMÜ digitaalarhiivis DSpace.

Lisainfo: doktoritöö juhendaja Ülo Niinemets (ylo.niinemets@emu.ee, +372 7313140)