Uudised

Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi toob Eesti Maaülikooli tema huvi põllumajanduse ja metsanduse vastu

Foto: Kristina Kurm
Näitus

Juba homme, 4. mail külastab Eestis riigivisiidil viibiv Rootsi kuningas Tartus ka Eesti Maaülikooli. Kuningas istutab maaülikooli linnakusse Järvselja kuningamänni järglase ning tutvub maaülikooli teadus- ja õppetööga kliimanutika põllumajanduse ja metsanduse arendamisel.

Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma sõnul on teada, et Tema Majesteet Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf tunneb suurt huvi keskkonnateemade ja metsanduse ning põllumajanduse vastu. "Panime spetsiaalselt kuninga visiidiks kokku näituse sellest, milliseid kliimamuutusi leevendavaid biomajanduslikke lahendusi meie teadlased ettevõtjatele ja ühiskonnale pakuvad. Nii Eestil kui ka Rootsil on ju ühine soov korraldada põllumajandustootmist ja metsamajandust targemalt ja keskkonnasäästlikumalt," ütles Ülle Jaakma.

Eesti Maaülikoolil on paljude Rootsi ülikoolide ja teadusasutustega tihe ja viljakas akadeemiline koostöö. Rootsi andis märkimisväärse panuse ka Eesti uue akadeemilise põlvkonna kujunemisesse pärast Eesti taasiseseisvumist. "Juba 1992. aastal suundusid mitmed meie talendikad teadlased end täiendama näiteks Rootsi Põllumajandusülikooli SLU ja teistesse Rootsi ülikoolidesse, jõudes seal sageli ka oma doktorikraadi kaitsmiseni. Naastes Tartusse aitasid nad oma rahvusvahelise kogemuse toel uueneda siinsel kõrgharidussüsteemil ja nüüdseks on ka Eesti Maaülikool jõudnud põllumajanduses ja metsanduses maailma tippülikoolide hulka," tegi Ülle Jaakma põgusa ülevaate teaduse- ja kõrghariduse alasest koostööst.

Tema Majesteet Carl XVI Gustaf jõuab koos president Alar Karise ning neid saatva delegatsiooniga Eesti Maaülikooli neljapäeva, 4. mai pärastlõunal mõni minut pärast kella kolme. Maaülikooli linnakusse Metsamaja ette istutatakse üheskoos sümboolne puu – Järvseljal kasvava majesteetliku ja igivana kuningamänni 7-aastane järglane. Seejärel tutvustab rektor Ülle Jaakma koos metsanduse ja inseneeria instituudi direktor Marek Metslaiu ning põllumajandus- ja keskkonnainstituudi direktor Aret Vooremäega Metsamaja fuajees külalistele näitust "Kliimanutikas põllumajandus ja metsandus: ringbiomajanduse vundament." Kuningas teeb sissekande Eesti Maaülikooli auraamatusse. Eesti kõige mõjukam teadlane professor Ülo Niinemets tutvustab Tema Majesteedile lenduvühendite analüüsi laboris katset, mis näitab taimede stressivastust rohusööjate putukate rünnakule.

Eesti Maaülikool kingib kuningale visiidi meenutuseks graafiliste lehtede mapi "Uuestisünni nimi", mille autorid on Mall ja Silver Vahtre. Lisaks antakse külalistele üle Järvseljal kasvava kuningamänni seemned ning Metsandusharidus 100 juubelisünnipäevaks valminud raamat ja puidust postmark, millel on samuti kujutatud kuningamändi.

------------------------

Ülikoolipere ja kõik huvilised on oodatud tervitama Tema Majesteeti Eesti Maaülikooli Metsamaja (Fr. R. Kreutzwaldi 5) ette alates kella 14.30st, mil suurel ekraanil saab jälgida kuninga visiidiga seotud infot ning kuulata elavat muusikat. Puu istutamine toimub veidi pärast kella 15.00. Seejärel palume huvilistel veidi oodata, kuni ametlik delegatsioon liigub Metsamaja fuajeest pärast näitusega tutvumist edasi laborikülastusele. Umbkaudu 15.30 või veidi varem on kõik huvilised oodatud ka Metsamaja fuajeesse uuele näitusele "Kliimanutikas põllumajandus ja metsandus: ringbiomajanduse vundament."

Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia viibivad Eestis riigivisiidil president Alar Karise kutsel. Maaülikooli väisab kuningas koos Eesti presidendiga ning saatjatega kuningakojast, Rootsi valitsusest ja saatkonnast, kuninganna Silvial ja Sirje Karisel on samal ajal eriprogramm.

Lisaks Eesti Maaülikoolile külastatakse visiidi Tartu-päeval 4. mail ka Tartu Ülikooli, mis asutati 1632. aastal Rootsi kuninga käsul, kohtutakse Tartu linnapeaga ning külastatakse Eesti Rahva Muuseumi.

------------------------

Loe lähemalt Eesti Maaülikooli ja Rootsi ülikoolide koostööst ning sellest, mis homse riigivisiidi ajal Eesti Maaülikoolis toimub (lisatud pressimaterjal, maht 5 leheküge). Loe ka pressimaterjali inglise keeles

 

Lisateave:

Ülle Jaakma Eesti Maaülikooli rektor 528 8468 ulle.jaakma@emu.ee