Elektrotehnika labor

Elektrotehnika labor

Elektrotehnika laborit kasutatakse labortööde, praktikumide ja osaliselt ka loengute läbiviimiseks teoreetilises elektrotehnikas, üldelektrotehnikas ja elektrimõõtmistes. Õppeained on ette nähtud elektriliste ja magnetiliste nähtuste tundmaõppimiseks alalis- ja vahelduvvooluringides.  

Õpet tehakse metsanduse ja inseneeria instituudi tehnika ja tehnoloogia õppekava, puidutöötlemise tehnoloogia õppekava ning veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi toiduainete tehnoloogia õppekava üliõpilastele. 

Laboris on kuus töölauda, mis on komplekteeritud saksa päritolu  HERA vahenditega. Võimalik on katsetada ja uurida nii alalis- kui ka vahelduvvooluringe.  

 

Elektrotehnika labor

Labori töölaudadest on võimalik saada reguleeritavat ühefaasilist vahelduvvoolu  pingetele 0…270V/3A, 0…60V/ 10A ja 0..12V/ 15A. Alalisvoolu on võimalik saada nii ühe- kui kolmefaasilistest alalditest 0…600V/5A, 0…270V/3A, 0…60V/10A ja 0..-12V/15A. Peale tavaliste pistikupesade on olemas ka võimalus vooluringe toita läbi eraldustrafo. Töölauad on varustatud takistusmagasinidega, mille takistust on võimalik reguleerida vahemikes 0…10Ω/5,4A ja 0…100Ω/1,7A. Mahtuvusmagasinid on ette nähtud mahtuvuse reguleerimiseks vahemikus 1…99µF/630V. Laudades on ka nelja väljavõttega  õhksüdamikuga poolid. Samuti on olemas nelja mähisega õhksüdamikuga pool vastastikuse induktiivsusega vooluringide uurimiseks. Üks töölaud on varustatud ka sagedusmuunduriga. Võimalik on uurida kolmefaasilisi vooluringe liinipingetel 40V ja faasipingetel 23V

Mõõtmiste läbiviimiseks on labor varustatud kaasaegsete mõõteriistade ja –süsteemidega. Kasutusel on nii analoog- kui digitaalseadmed. 

Lisaks töölaudades olevatele seadmetele ja vahenditele on laboris teisaldatavaid abivahendeid. Võimalik on kasutada kolmefaasilisi aktiiv- või   mahtuvuskoormusi, mitmesuguste nimiväärtustega stabiliseeritud alaldeid, muudetava induktiivsusega poole, erinevaid mahtuvusmagasine ja erinevate nimiväärtustega laboratoorseid  reostaate. Skeemide koostamiseks kasutatakse ohutuid ühendusjuhtmeid. 

Laborit kasutavad nii üliõpilased kui õppejõud  ka mitmesuguste praktiliste elektrotehniliste probleemide uurimiseks  ja lahendamiseks.