Katelseadmete laboris saab kasutada mitmeid katse- ja mõõteseadmeid:
- tahkekütusekatlad Pelle ja LUK-50 suudavad katta tehnikamaja nimiküttevõimsusest 25%, kuid labori taristu on projekteeritud kokku kuni 300 kW katelde ühendamiseks.
- Ahja moodulahjutehase katseahi Mats
- õhk-vesi statsionaarne soojuspump (GREE KFRS-9) töötab kateldega ühisesse sisevõrku, milles on 1500 kg massiga vedeliksalvesti.
- gaasianalüsaatorid Testo 330, Testo 350 ja Testo 380põlemisel tekkivate suitsugaaside koostise ja temperatuuri mõõtmiseks. Lisaks tavapärasele gaasianalüüsile, mida kasutatakse kollete peenhäälestuseks, on võimlik mõõta põlemata orgaanikat, lämmastikuühendeid ja peenosakesi.
- termokaamera (Fluke Ti30) ja infrapunatermomeetrid (PeakTech 4975) termograafilisteks mõõtmisteks
- erineva temperatuuripiirkonnaga ahjud ja elektroonilised niiskusmõõtjad materjali, eelkõige biomassi, niiskuse ja tuhasuse mõõtmiseks
- erineva täpsuse ja mõõtepiirkonnaga kaalud ja soojusenergiaarvestid energiavoogudele hinnangu andmiseks
- briketeerimismasin Weima C-150 biomassi briketeerimisprotsessi katseteks
- andmehõivesede Agilent, mis võimaldab termoelektrilisel meetodil mõõta ja salvestada temperatuurivälja kuni 60 punktis. Sama seadmega saab jäädvustada ka elektrilisi parameetreid nagu pinge ja voolutugevus.
- võrguanalüsaator Janitza, mis lubab kontrollida elektritarvitite, näiteks soojuspumba jõudlusnäitajaid ja elektrivarustuse kvaliteedi indikaatoreid nagu sagedus või kõrgemad harmoonilised.
- anemomeetrid PeakTech 5056, Testo 405i
- laserkaugusmõõtja Clint X-40 ruumi parameetrite mõõtmiseks
- ampertangid UNI-T UT210E võimaldavad lisaks tavalisele vahelduvvoolu mõõtmise funktsioonile mõõta ka alalisvoolu. See on väga mugav, sest ei ole tarvis katkestada vooluahelat kiire mõõtmisvajaduse tekkimisel.
- multimeetrid on elektrotehnikas laialt kasutusel olevad universaalsed mõõtevahendid, mis võimaldavad mõõta pinget, takistust ja ka vajaduse korral temperatuuri näiteks termopaari või termotakisti vahendusel. Kahjuks enamasti puudub multimeetritel andmehõivefunktsioon. Vahel harva see esineb.
- 2 m³ sadeveesalvesti
Õppetöö:
Katlalaboris teevad õppetööd põhiliselt tehnika ja tehnoloogia õppekava bakalaureuseastme üliõpilased ning energiakasutuse õppekava magistriastme üliõpilased. Õppeained nagu Soojustehnika, Soojusgeneraatorid ja Soojusvõrkude projekteerimine on labortööde tasandil sisustatud katlalaboris. Labortöödest areneb tihti edasi ka lõputöö bakalaureuse-, rakenduskõrghariduse või magistritasemel.
Lisainfo:
http://katlalabor.emu.eelink opens in new page
Mart Hovi Tel. 731 3056
E-post mart.hovi@emu.ee