Eesti Maaülikooli teadlased uurisid ligniini lahustumist reaalajas

16.03.2025

Hiljuti külastasid biomajandustehnoloogiate professor Timo Kikas ja puidukeemia ja biorafineerimise nooremprofessor Sabarathinam Shanmugam Prantsusmaal Grenoble’is asuvat ESRF (European Synchrotron Radiation Facility) keskust, et uurida ligniini reaalajas lahustumise protsessi ioonsete vedelike toimel.

Ligniin on puitmaterjali üks peamisi koostisosi ning selle efektiivne töötlemine on võtmetähtsusega biopõhiste materjalide ja kemikaalide arendamisel. "Ioonsete vedelike kasutamine ligniini eraldamisel pakub uusi võimalusi biotöötlemise vallas. Meie eesmärk oli välja selgitada, kuidas need vedelikud mõjutavad ligniini struktuuri ja milliseid mehhanisme saame kasutada biomassi tõhusamaks rafineerimiseks," selgitas professor Timo Kikas. 

Uuring toimus koostöös Prantsusmaa teadusasutuse INRAe Nantes’ ekspertidega. Selle uuringu tulemused võivad aidata välja töötada keskkonnasõbralikumaid ja tõhusamaid meetodeid ligniini väärindamiseks, mis omakorda toetab taastuvatel ressurssidel põhinevat keemiatööstust.

ESRF on Euroopa juhtiv sünkrotronkiirguse labor, mis toodab ülikõrge intensiivsusega röntgenkiirgust ning võimaldab uurida aine struktuuri aatomitasandil. ESRFi võimalusi saavad kasutada teadlased nii materjaliteaduses, bioloogias, keemias, füüsikas kui ka muudes valdkondades.

Toimetaja:

Liis Saar

inseneeria kommunikatsioonijuht

Metsanduse ja inseneeria instituut

Metsanduse ja inseneeria instituudi administratsioon

5294610

5294610

Lisainfo:

Timo Kikas

biomajandustehnoloogiate tenuuriprofessor (õppetooli juht)

Metsanduse ja inseneeria instituut

Biomajandustehnoloogiate õppetool

+372 7313163

+372 7313163

53023636

53023636