RiForMa uurib Väike-Emajõe äärsete metsade jätkusuutlikku majandamist

09.06.2025

Väike-Emajõe äärsetes metsades on alanud välitööd rahvusvahelise projekti RiForMa raames, mille keskmes on jõeäärsete metsade rolli ja mõju hindamine ökosüsteemiteenustele. Tegemist on Eesti ja Läti koostööprojektiga, mida rahastab INTERREG programm.

Mets jõekaldal
Foto autor: Kalev Jõgiste

Jõgede kallastel asuvate metsade teadlik kujundamine on oluline nii puude tervise ja elurikkuse hoidmiseks kui ka seetõttu, et inimesed eelistavad sageli puhata just neis looduskaunites paikades. Sellised alad vajavad tarka majandamist ja kaitset.

Uuringus keskendutakse metsade liigilise koosseisu, maastiku mitmekesisuse ning nende ökoloogilise ja sotsiaalse väärtuse analüüsile. Eriti olulisel kohal on alustaimestiku, sealhulgas samblarinde mitmekesisuse uurimine, sest need elemendid annavad selget märku kogu ökosüsteemi seisundist ja metsakoosluste looduslikkusest. Eesti Maaülikooli meeskond on võtnud ülesandeks ka häiringuökoloogilise aspektide uurimse, sest metsapuud omavad vooluvetele väga suurt ja mitmekesist mõju just sellest aspektist lähtudes.

Senini kogutud andmestiku põhjal on selgunud, et Väike-Emajõe ääres asuvad puistud on väga vahelduva struktuuriga – viljakatele muldadele vahelduvad ajutiselt üleujutatavad alad, püsivalt liigniisked piirkonnad, kus puude kasv on pärsitud, ning mikrokõrgendikud, kus puude kasv on väga hea.

Projekti järgmises etapis rajatakse Väike-Emajõe äärde demonstratsioonalad, mille eesmärk on tutvustada kaldametsade ökoloogilisi protsesse ja nende kaitsevajadust nii looduses liikujatele kui ka kohalikele elanikele. Samuti on tulemused suunatud mobiilirakenduse loomisele, mis aitab metsamajandustegevusi efektiivsemalt ja loodussõbralikumalt planeerida.

Uurimuse raames rajatavad proovitükid paiknevad Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) hallatavates jõeäärsetes metsades. Lisaks Väike-Emajõe äärsetele aladele toimub andmekogumine ka mitmete teiste jõgede kallastel. Uurimust viivad läbi professor Kalev Jõgiste, Eesti Maaülikooli poolne projektijuht ning metsaökoloogia teadurid Kristiina Palm-Hellenurm, Floortje Vodde ja Sille Rebane.

Mikko Buht

metsanduse nimetatud nooremteadur

Metsanduse ja inseneeria instituut

Metsakasvatuse ja metsaökoloogia õppetool

59000196

59000196
Kalev Jõgiste

metsaökoloogia vanemteadur

Metsanduse ja inseneeria instituut

Metsakasvatuse ja metsaökoloogia õppetool

+372 7313133

+372 7313133

5056619

5056619